moje projekty
wyraź swoją opinię
polityka cookies


strona główna

ciekawi ludzie
Heniek złota rączka
Aniela Gryciuk
Alojzy Mrocheń
Alfred Miemiec
obrzędy i zwyczaje
dożynki 1999
niedźwiedź
wypiek chleba
Bass Kleofas
dożynki 2006
wieczór kolęd
świąteczny kiermasz
kiermasz 2009
festyn rodzinny
kiermasz 2011
wieczór kolęd 2012
Chór Cantate Deo
Boże Narodzenie
wydarzenia
trzydziestolecie
wiosna na dzielnicy
mecz piłkarski
kronika dzielnicy
100 lat kościoła
turyści w NWK
spotkanie po latach
nowy film
Slamdance festiwal
koniec lata
nowy film
pożar kaplicy
40-lecie szkoły
nowy film
nasza klasa 59'
Izba Regionalna
Rada Dzielnicy
cegiełka
politycy SP w NWK
wypadek
Orkiestra Leśnica
cmentarze
prehistoria
nekropolie dzielnicy
szkolnictwo
edukacja
architektura
stara Kuźnia
historia kościoła
wiadukty
hospicjum
pomnik
pałacyk
kapliczka
organy
dach kościoła
lauby
cementownie
rys historyczny
Grundmann
Pringsheim
Giesel
Bolko
Opole - Miasto
Groszowice
śmierć cementowni
Frauendorf i Silesia
rocznica Odry
wystawa
wspomnienie cz1
wspomnienie cz2
wspomnienie cz3
100-lecie Odry
sport
MP w enduro
chłopaki z Mad Maxa
turniej J. Szczakiela
ciekawostki
zaćmienie słońca
Wyspa Bolko
Graf Zeppelin
łowca piorunów
kogucik
wielka polityka
karawan
elektryfikacja NWK
wizyta Hindenburga
dezerter
komunikaty
oferta dla seniora

Izba Regionalna w Nowej Wsi Królewskiej aktualizacja 10 stycznia 2010

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

tekst i zdjęcia: Joachim Sosnowski

Rozmiar: 30311 bajtów26 maja 2009 roku została uroczyście otwarta Izba Regionalna w Nowej Wsi Królewskiej - dzielnicy Opola.

Już od dawna pasjonatom i hobbystom, którzy gromadzili wszelkie pamiątki po naszych przodkach marzyło się, by znaleźć miejsce na stałą ekspozycję, które byłoby takim naszym małoojczyźnianym muzeum. Okazja się nadarzyła, bowiem pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 Józefa Marciniak przygotowując obchody 40. lecia szkoły zaproponowała utworzenie Izby Regionalnej w szkole. Na ten cel zaadoptowano pomieszczenia po byłych pracowniach zajęć praktyczno - technicznych.

Fundamentem tego przedsięwzięcia stały się niezwykle bogate zbiory mieszkańca naszej dzielnicy - Henryka Słabego oraz Joachima Sosnowskiego. Ich entuzjazm oraz organizacyjna sprawność pani Betiny Janiszewskiej pracownika administracji szkoły doprowadziły do powstania dzielnicowego małego muzeum. Ta nasza Dzielnicowa Izba Regionalna to wehikuł czasu, który przenosi nas w przeszłość już w momencie przekroczenia jej progów. I wtedy to właśnie rozpoczynamy podróż w otoczeniu zdjęć i sprzętów po dniu codziennym i odświętnym naszych dziadów. Jesteśmy z nimi w ich mieszkaniu, w kuchni, salonie, udajemy się do sklepu i kościoła, podglądamy z czego się modlili, wyobrażamy sobie jak spędzali wolny czas (wyszynk, sprzęty sportowe), nawet możemy usiąść w szkolnej ławie i zajrzeć w ich zeszyty, książki i klasówki. A na koniec naszego pobytu możemy prześledzić historię techniki medialnej, bo sporo miejsca zajmują stare radia i telewizory. Ba, można nawet posłuchać starego gramofonu i płyt winylowych oraz pocztówkowych (Jeśli nie wiesz Drogi Czytelniku o czym piszę musisz koniecznie odwiedzić tę wystawę). Tu każdy sprzęt, każde zdjęcie ma swoją historię, po prostu ma duszę.

Powstanie Izby jest dowodem na to, że przeszłości tej materialnej nie wolno wyrzucać na śmietnik a przeszłości duchowej wyrzucać z pamięci, bo My przecież jesteśmy tylko ogniwem w łańcuchu historii, po nas przyjdą nasze dzieci. Co my im zostawimy? Czy zerwiemy ten łańcuch? Czy go będziemy scalać? To zależy od nas. Myślę, że kiedy wrastam korzeniami w swoje miejsce na ziemi, to wtedy się rozglądam wokół siebie i mogę powiedzieć: "Tu znaczę tyle ile znaczyć chcę". Prof. St. Nicieja, który był na otwarciu Izby Regionalnej zapisał w księdze pamiątkowej: "Dyrekcji Szkoły i Kolekcjonerom Panom Joachimowi Sosnowskiemu i Henrykowi Słabemu gratuluję pomysłu, pasji i konsekwencji. W efekcie szkoła imieniem Nałkowskiej ma jedną z najwartościowszych i najoryginalniejszych Izb Regionalnych w Polsce".

Chciałbym aby to miejsce nie było tylko salami dydaktycznymi, ale miejscem spotkań wszystkich mieszkańców Nowej Wsi Królewskiej, dlatego radny dzielnicy wystąpił z projektem aby udostępniać Izbę do zwiedzania podczas dyżurów radnych. Niech to miejsce żyje i będzie ciągle wzbogacane przez różne Wasze pamiątki Drodzy Mieszkańcy. Nie wyrzucajcie zdjęć, żadnych sprzętów, które są niemodne, nie pasują do disaignerskich wnętrz. Oddajcie je do naszego wspólnego dzielnicowego muzeum.