moje projekty
wyraź swoją opinię
polityka cookies


strona główna

ciekawi ludzie
Heniek złota rączka
Aniela Gryciuk
Alojzy Mrocheń
Alfred Miemiec
obrzędy i zwyczaje
dożynki 1999
niedźwiedź
wypiek chleba
Bass Kleofas
dożynki 2006
wieczór kolęd
świąteczny kiermasz
kiermasz 2009
festyn rodzinny
kiermasz 2011
wieczór kolęd 2012
Chór Cantate Deo
Boże Narodzenie
wydarzenia
trzydziestolecie
wiosna na dzielnicy
mecz piłkarski
kronika dzielnicy
100 lat kościoła
turyści w NWK
spotkanie po latach
nowy film
Slamdance festiwal
koniec lata
nowy film
pożar kaplicy
40-lecie szkoły
nowy film
nasza klasa 59'
Izba Regionalna
Rada Dzielnicy
cegiełka
politycy SP w NWK
wypadek
Orkiestra Leśnica
cmentarze
prehistoria
nekropolie dzielnicy
szkolnictwo
edukacja
architektura
stara Kuźnia
historia kościoła
wiadukty
hospicjum
pomnik
pałacyk
kapliczka
organy
dach kościoła
lauby
cementownie
rys historyczny
Grundmann
Pringsheim
Giesel
Bolko
Opole - Miasto
Groszowice
śmierć cementowni
Frauendorf i Silesia
rocznica Odry
wystawa
wspomnienie cz1
wspomnienie cz2
wspomnienie cz3
100-lecie Odry
sport
MP w enduro
chłopaki z Mad Maxa
turniej J. Szczakiela
ciekawostki
zaćmienie słońca
Wyspa Bolko
Graf Zeppelin
łowca piorunów
kogucik
wielka polityka
karawan
elektryfikacja NWK
wizyta Hindenburga
dezerter
komunikaty
oferta dla seniora

100 lat kościoła aktualizacja 7 lipiec 2005

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

Rozmiar: 49120 bajtówNawet najstarsi mieszkańcy Nowej Wsi Królewskiej nie pamiętają takiego wydarzenia. W dniu 18 czerwca 2005 roku obchodziliśmy jubileusz 50 lecia kapłaństwa księdza proboszcza Józefa Rugora, a dzień później 100 lecie konsekracji kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jubileusz kapłaństwa księdza proboszcza wiązał się równocześnie z jego odejściem na zasłużoną emeryturę.

W tych dniach zjechało do Nowej Wsi Królewskiej wielu zaproszonych gości z kraju i zagranicy. Obok biskupów Pawła Stobrawy i Jana Kopca pojawili się również wikariusze którzy zetkneli się z naszą parafią w poprzednich latach. Nie zabrakło również ministrantów starszych roczników służących do mszy świętej. Z tej okazji otrzymali oni pamiątkowy medal.

Częścią rozrywkową zajął się społeczny komitet pod przewodnictwem: Bernarda Niestroja, Czesława Kowzana, Ryszarda Kochanowskiego oraz Anety i Sławomira Seroczyńskich. Ze swoich obowiązków komitet wywiązał się wzorowo. Festyn zorganizowano nad stawem za kościołem. Zjawiło się wesołe miasteczko z karuzelą i kolejką dla dzieci. Wydzielono miejsce na małą gastronomię. Postawiono potężny namiot, w którym odbywała sie część artystyczna. Przez scenę przewinęli się między innymi tacy wykonawcy jak Francik z Nowej Wsi Królewskiej, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16, Orkiestra Podwórkowa ze Szczepanowic, Chór Mniejszości Niemieckiej, Prószkowskie Echo a do późnych godzin wieczornych przygrywał zespól Duo.

Podczas jubileuszu miała też miejsce premiera filmu dokumentalnego mojego autorstwa pod tytułem "Historia zapomnianej dzielnicy". Dużym wzięciem cieszyła się również książka Joachima Sosnowskiego, miejscowego kronikarza, pod tytułem "Dzieje miescowości". O jej powodzeniu niech świadczy fakt, że potrzebny był dodatkowy dodruk.

O Nowej Wsi Królewskiej od bardzo wielu lat nie mówiono tak pozytywnie i przychylnie jak w tych dniach. Jubileuszem zainteresowała się Gazeta Wyborcza, Nowa Trybuna Opolska, Beczka pana Piotra Badury oraz Radio Opole.

Humory dopisały, czego dowodem była bardzo duża frekwencja. Również pogoda nie spłatała figla i zabawa rozkręciła się na całego. Można sobie tylko życzyć, aby jedność dzielnicy okazywana podczas tych dni przetrwała na dłużej z pożytkiem dla nas wszystkich i tego miejsca.