zwycięki meldunek "Odry" aktualizacja 5 kwietnia 2014
Na stronie Filmoteki Narodowej znalazłem kolejny unikatowy film dotyczący opolskich cementowni. Na filmie z roku 1951 pokazany jest moment uruchowmienia po wojnie Cementowni Odra ! Polska kronika filmowa PKF 31/51
link do filmu
56 rocznica uruchomienia cementowni Odra aktualizacja 22 lipca 2007
ZOBACZ
ZOBACZ
ZOBACZ
Data publikacji nie jest przypadkowa. W dniu 22 lipca 56 lat temu w roku 1951 została ponownie uruchomiona cementownia Odra. Kiedyś otwarcie tego typu inwestycji łączono ze świętami państwowymi. W pierwotnym zamierzeniu terminem tym miał być 1 maja, jednak ze względu na trudności natury technicznej termin uruchomienia fabryki przełożono na 22 lipca.
Tegoroczna 56 rocznica ponownego uruchomienia Odry zbiega się akurat z 150 rocznicą istnienia przemysłu cementowego na ziemiach polskich !
Pierwsza polska cementownia (w Królestwie Polskim) została założona w roku 1857 przez Stanisława Ciechanowskiego w Grodźcu koło Będzina. Pod względem wytrzymałości portlandzki cement grodziecki nie ustępował importowanemu wówczas cementowi z Anglii, a był znacznie tańszy. Cementownia zaspokajała nie tylko potrzeby Królestwa Polskiego, ale również rynki Cesarstwa Rosyjskiego, gdzie jej produkt cieszył się wielkim uznaniem.
Cementownia Odra została wybudowana w roku 1872. W roku 1944 cementownia (wówczas Opole-Port) osiągała maksymalną zdolność produkcyjną wynoszącą 300 tyś ton cementu rocznie. Po zakończeniu wojny cementownia uległa całkowitemu zniszczeniu i dewastacji przez wkraczające wojska radzieckie. Na pewno przyczynił się do tego rozkaz Stalina z sierpnia 1944 roku nakazujący uznanie całego majątku "poniemieckiego" na ziemiach odzyskanych za zdobycz wojenną. Dopiero umowa między Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej RP i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie wynagradzania szkód wyrządzonych przez okupację niemiecką, podpisana w Moskwie 16 sierpnia 1945 roku miała temu zapobiec. Na miejscu pracownicy zastali częściowo wypalone budynki, zalany kamieniołom. Zakład pozbawiony był maszyn i urządzeń. Ze wszystkich opolskich cementowni Odra była najbardziej zniszczona.
W roku 1947 podjęto decyzję o odbudowie fabryki. Jak ważna i priorytetowa była to inwestycja świadczy chociażby fakt nadania jej przyspieszonego trybu postępowania. Zamówienie podstawowych maszyn i urządzeń wyprzedziło znacznie zatwierdzenie założeń odbudowy cementowni Odra, tak jak rozpoczęcie prac budowlanych na terenie przyszłej inwestycji nie poprzedziło przekazanie dokumentacji projektowej. Rodziło to liczne problemy. W konsekwencji dokumentacja opracowywana przez opolskie Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Cementowego oraz Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Przemysłowego musiała być przekazywana z "białymi plamami".
Do roku 1951 dyrektorem cementowni Odra był inż. Andrzej Tymieniecki. Po nim stanowisko objął dotychczasowy zastępca dyrektora - Karol Janczar. W roku 1951 wydajność cementowni wynosiła 38 tys. ton cementu, a rok później już 181 tys. ton cementu. Odbudowa Odry była największą inwestycją przemysłu cementowego w latach 1948 - 1951. W kolejnych latach cementownia podlegała dalszej rozbudowie i unowocześnianiu. Szczytową produkcję cementu zakład osiągnął w roku 1975 - wyprodukowano wówczas 895 tys. ton cementu.
Najnowszy etap historii cementowni rozpoczął się w 1992 roku wraz z prywatyzacją zakładu. W ramach rządowego programu prywatyzacji przemysłu cementowego pakiet kontrolny akcji w roku 1993 nabyła Firma Miebach Projektgesellschaft GmbH z Dortmundu. W roku 1999 nastąpiła kompleksowa modernizacja fabryki polegająca m.in. na zmianie metody wypalania klinkieru w piecu obrotowym - z energochłonnej metody "mokrej" na energooszczędną metodę "suchą". Co pozwoliło na wyłączenie z eksploatacji trzech dotychczasowych pieców zastępując je obecnie jednym. Zachowano dotychczasową wydajność produkcji i obniżono ilość emisji gazów i pyłów do atmosfery. Obecnym dyrektorem naczelnym Cementowni "ODRA" S.A. jest mgr inż. Andrzej Rybarczyk.
|