inauguracyjny koncert aktualizacja 8 sierpnia 2009
Dnia 28 czerwca tego roku nadszedł długo oczekiwany moment. W tym dniu nasze nowe organy wydały pierwsze dźwięki. Inauguracyjny koncert uświetniła obecność księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola który dokonał ich konsekracji. Przy organach zasiadł Michał Blechinger.
Renowacja organów naszego kościoła dobiega końca. Termin oddania do użytku planowany jest na koniec marca tego roku. W trakcie remontu zostały wymienione na nowe, bądź odnowione 1533 piszczałki metalowe, mosiężne oraz drewniane. Najmniejsza o rozmiarze ledwie 8cm, największa drewniana o długości 5,5m. W organach zamontowano nowy miech wraz z kanałami powietrznymi. A także nowe dmuchawy wraz z regulatorem wlotu powietrza, izolatorem drgań oraz obudową okustyczną. Renowacji poddano wiatrownice poszczególnych sekcji manuału i pedału. Wymieniona została również podłoga w pomieszczeniu napędu miecha, instalacja elektryczna oraz wzmocniono konstrukcję kontuaru. W trakcie remontu okazało się, że renowacji wymaga również prospekt (miejsce organisty). A w dalszym etapie także kontuar (obudowa organów). Decyzja co do ich odnowy uzależniona jednak będzie od zgromadzonych środków finansowych.
Korzystając ze świątecznej atmosfery, na prośbę naszego proboszcza księdza Rafała Pawliczka oraz parafian apeluję o pomoc w ratowaniu naszych kościelnych organów. Instrument wymaga natychmiastowego remontu.
Stan techniczny w jakim znajdują się organy najlepiej przedstawia protokół sporządzony przez ks. dr. Grzegorza Poźniaka - członka Komisji Kurialnego Referatu Diecezji Opolskiej ds. Muzyki Kościelnej.
Z Protokołu wizytacji organów
"...W kościele parafialnym, na murowanym chórze muzycznym znajdują się organy pneumatyczne, o systemie rurkowym i wiatrownicach stożkowych. Jest to instrument wybudowany w warsztacie organmistrzowskim Karla Spiegla. Wewnętrzny projekt instrumentu to typowa dla tego warsztatu organmistrzowskiego konstrukcja organów pneumatycznych, z rodzajem wnęki w szafie organowej, pod konstrukcją wiatrownic.
Aktualny stan instrumentu bliski jest stanowi absolutnej dewastacji. Szczególna aktywność robaka drzewnego oraz szereg nieszczelności (szczególnie w kontuarze oraz systemie rurkowym), uniemożliwiają praktycznie wykorzystanie instrumentu dla celów liturgicznych.
Substancja brzmieniowa instrumentu jest w dużej mierze zachowana. Zniszczono nieodwracalnie kilka piszczałek metalowych. Piszczałki drewniane konserwowane były najprawdopodobniej rodzajem impregnatu owadobójczego. Ich stan jest kjatastrofalny ! Mieszki i stożki są wypracowane. Choć trudno opisać ich stan bez dokładnego przeglądu, to z pewnością jednak skończył się już okes eksploatacji mieszków klinowych na kancelach tonowych i przekaźniku - najprawdopodobniej zatem należy je wymienić, co zapewni sprawne działanie organów.
System powietrzny instrumentu jest zupełnie wadliwy. W dużym miechu zasobnikowym (konstrukcja magazynowa) wyraźne jest uchodzenie powietrza. Musi on zostać na nowo pokryty skórą.
Wielu ingerencji naprawczych domaga się kontuar organów. Filcem należy pokryć zawory tonowe w wiatrowniczkach stołu gry, wymienić wszystkie membrany i zawory zwrotne w przekaźnikach funkcji organowych, odnowić przekaźnik pedałowy. Kontuar organów powinien zostać na nowo orurkowany. Czynnościom naprawczym i regulacyjnym poddać należy ponadto włącznik rejestrów.... "
Na poczet przyszłych prac remontowych organizowane są przeróżne zbiórki pieniędzy. I tak na przykład fundusze uzyskane z tegorocznego Bożonarodzeniowego kiermaszu w całości zasiliły specjalne konto utworzone w tym celu.