moje projekty
wyraź swoją opinię
polityka cookies


strona główna

ciekawi ludzie
Heniek złota rączka
Aniela Gryciuk
Alojzy Mrocheń
Alfred Miemiec
obrzędy i zwyczaje
dożynki 1999
niedźwiedź
wypiek chleba
Bass Kleofas
dożynki 2006
wieczór kolęd
świąteczny kiermasz
kiermasz 2009
festyn rodzinny
kiermasz 2011
wieczór kolęd 2012
Chór Cantate Deo
Boże Narodzenie
wydarzenia
trzydziestolecie
wiosna na dzielnicy
mecz piłkarski
kronika dzielnicy
100 lat kościoła
turyści w NWK
spotkanie po latach
nowy film
Slamdance festiwal
koniec lata
nowy film
pożar kaplicy
40-lecie szkoły
nowy film
nasza klasa 59'
Izba Regionalna
Rada Dzielnicy
cegiełka
politycy SP w NWK
wypadek
Orkiestra Leśnica
cmentarze
prehistoria
nekropolie dzielnicy
szkolnictwo
edukacja
architektura
stara Kuźnia
historia kościoła
wiadukty
hospicjum
pomnik
pałacyk
kapliczka
organy
dach kościoła
lauby
cementownie
rys historyczny
Grundmann
Pringsheim
Giesel
Bolko
Opole - Miasto
Groszowice
śmierć cementowni
Frauendorf i Silesia
rocznica Odry
wystawa
wspomnienie cz1
wspomnienie cz2
wspomnienie cz3
100-lecie Odry
sport
MP w enduro
chłopaki z Mad Maxa
turniej J. Szczakiela
ciekawostki
zaćmienie słońca
Wyspa Bolko
Graf Zeppelin
łowca piorunów
kogucik
wielka polityka
karawan
elektryfikacja NWK
wizyta Hindenburga
dezerter
komunikaty
oferta dla seniora

historia powstania Kościoła aktualizacja 05 czerwca 2002

ZOBACZ

Rozmiar: 21546 bajtówPoczątki istnienia parafii Nowa Wieś Królewska datuje się umownie na rok 1904. Wtedy to po długoletnich staraniach wiernych i życzliwych osób została ukończona budowa kościóła, do tej pory bowiem teren ten należał do parafii Św. Krzyża.

Głównym motorem powstania okazałej bazyliki były córki Maria i Franziska Schwierz. W dniu 10 Marca 1898 r. oświadczyły przed Kuratus Kubis w Opolu, iż w wypadku jeśli dojdzie do budowy kościoła parafialnego w Nowej Wsi Królewskiej, gotowe są ufundować 30.000 marek na ten zaszczytny cel. Chcąc zrealizować swoje podjęte zobowiązania przekazały 27 grudnia 1898 r. opolskiemu proboszczowi deklarowaną kwotę lokując ją w Miejskiej Kasie Oszczędnościowej. Aby przyspieszyć budowę kościoła parafialnego w umowie zawarto warunek, że jeśli kościól wraz z klasztorem duszpasterskim nie zostanie ukończony do roku 1910 to wtedy pieniądze darczynców wrócą do prawowitych właścicieli.

W pierwotnych zamierzeniach, które nie były po myśli mieszkańców Nowa Wieś Królewska, istniał plan wybudowania na Friedrichsplatz (pl. Daszyńskiego) w Opolu nowego kościoła do którego należałaby także Nowa Wieś Królewska. Z zakładanego przedsięwzięcia jednak nic nie wyszło, ponieważ własciciel placu - radca miejski Baydel żadał za tę nieruchomość zbyt dużą kwotę (15 marek za metr kwadratowy). Wystąpienie owych okoliczności sprzyjało wcześniejszym planom parafian.

Po tym fakcie dzięki staraniom radcy duchownego Wrzodka prace nabrały tempa. Został zatrudniony architekt Schneider do sporządzenia odpowiednich dokumentów. We wrześniu 1989 r. projekt był już gotowy, dzięki czemu 3 lipca 1900 przedstawiono je Kardynałowi Wrocławskiemu. Pozytywna opinia wydana przez zarząd parafialny 9 października 1901 r. po ocenie kosztorysu i projektu architekta była ostatecznym sygnałem dla kardynała, który przyjął przedstawiony projekt do realizacji.

Formalne założenie parafii Nowa Wieś Królewska nastąpiło 20 czerwca 1901 r.,kiedy to arcybiskup kardynał Kopp podpisał stosowne dokumenty, a już 22 października 1901 r. pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Oswald Sonnek z kościoła Św. Jadwigi w Berlinie.

Do czasu ukończenia budowy utworzono kościół tymczasowy, który znajdował się pomiędzy dzisiejszą plebanią a obecnym kościołem. Odbiór tego budynku nastąpił 13 listopada 1901. W zdarzeniu tym uczestniczył arcypasterz Myśliwiec i administrator parafialny Sonnek. Przy tej okazji zorganizowano zgromadzenie na którym wybrano zarząd kościelny i przedstawiono nową pieczęć parafialną kościoła. Wszystko to spisano w protokole. Świadkami odbioru byli: pierwszy pełnoetatowy sołtys gminy Smolarczyk, piastujący miejsce przewodniczącego Zarządu Kościelnego, dyrektor szkoły Vogler, nauczyciel Wierzba, właściciel gospody Erbisch oraz ogrodnik Bias.

Rozmiar: 33716 bajtówZ dokumentów dotyczących założenia parafii Nowa Wieś Królewska można przeczytać, że liczyła ona wtedy 4000 katolickich mieszkańców i oddalona była od Opola o cztery kilometry. Dzięki staraniom gminy uchwalono, iż roczny dochód proboszcza wyniesie 1500 marek nie wliczając w to podatku za mieszkanie, oraz prawnego dodatku pieniężnego w związku z osiągniętym wiekiem w odsetkach o wartości 32.000 marek

Tempo budowy było na tyle szybkie, że już w październiku 1902 r. miało miejsce uroczyste położenie kamienia węgielnego. Należy nadmienić, iż roboty prowadzone przy budowie przez mieszkańców zostały wykonane nieodpłatnie.

W sierpniu 1904 r. radca duchowny Wrzodek, przy zgodzie kardynała Koppa, dokonał poświęcenia trzech dzwonów powstałych w odlewni warsztatu F. Otto w Hemelingen Zdarzenie to miało miejsce w niedzielę 13 listopada podczas nabożeństwa mszalnego przy uczestnictwie parafian i wiernych z okolic.

W dniu 21 maja 1905 r. została przeprowadzona konsekracja na którą przybył sam kardynał Kopp. 5000 marek które ufundował, zostało przeznaczone na zegar kościelny, piękny stylowy kamień chrzcielnicy, jak i na część ołtarzy kamiennych.

Budując kościół dochowano gotyckiego stylu. Zewnątrz prosty i oszczędny w formie. Jednak duże wrażenie robi bogato wyposażone wnętrze. Kościół wzniesiony jest na wzór bazyliki z dwoma tarnseptami naw bocznych, jedną środkową nawą główną oraz dwoma nawami bocznymi w kształcie krzyża. Boczne nawy położne są nisko, zaś środkowa nawa wniesiona jest wysoko tworząc sklepienie żebrowo krzyżowe wsparte u podstawy na wspornikach. Wieża wzniesiona jest nad nawą środkową. Tworzy ona główną halę wejściową. Nad wąskim prostoliniowym małym dwuspadowym dachem wieży znajduje się ośmiokątna piramida o wysokości 54 metrów. Nad dużym portalem statua św. Oswalda imiennego patrona pochodzącego od imienia budowniczego ks. Oswalda.

Budowniczymi organów kościelnych była firma Spiegel. Roboty szklarskie zostały wykonane przez firmę Max Nierle z Wrocławia. Drzwi, ławki, ołtarz boczny i inne roboty stolarskie wewnątrz kościoła zostały wykonane w warsztacie stolarza Franza Libischa. Usługi murarskie i cieślarskie wykonał cieśla Kugler z Opola. Robót dekarskich dokonała firma Altmann z Opola, a usługi hydrauliczne Ing. Emerling z Opola. Wyrobami snycerskimi ołtarzy zajęła się firma Buhl z Wrocławia. Malowanie ozdobne wnętrz powierzone zostały malarzowi artyście Klinkowi z Opola. Całość budowy zamknęła się w kwocie 196 000 ówczesnych marek.